HomeResearchMarine Corps History DivisionInformation for Units Medal of Honor Recipients By Unit

NEW RELEASE

Marine Corps History, Winter 2019

Email mcu_press@usmcu.edu to preorder.

Medal of Honor By Unit

 

USS Alaska 
Pvt Hugh Purvis, 1871

USS Benicia
Pvt James Dougherty, 1871
Pvt Michael McNamara, 1871

USS Brooklyn
Sgt J. Henry Denig, 1864
Sgt Michael Hudson, 1864
Cpl Miles M. Oviatt, 1864
Cpl Willard M. Smith, 1864
Pvt Harry L. MacNeal, 1898

USS Chicago
Sgt John Henry Helms, 1901

USS Colorado
Cpl Charles Brown, 1871
Pvt John Coleman, 1871
Pvt Michael Owens, 1871

USS Fort Henry
Orderly Sgt Christopher Nugent, 1863

USS Galena
Cpl John F. Mackie, 1862 (1st Marine Corps MOH recipient)

USS Helena
Pvt Howard Major Buckley, 1899
Pvt Joseph Leonard(Enlisted as Joseph Melvin), 1899
Cpl Thomas Francis Prendergast, 1899

US Flagship Lancaster
Cpl John Morris, 1881

USS Marblehead
Pvt Daniel Campbell, 1898
Pvt Hermann William Kuchmeister, 1898
Pvt James Meredith (Name later changed to Patrick F. Ford, Jr.), 1898
Pvt Edward Sullivan, 1898
Pvt Walter Scott West, 1898

USS Minnesota
Cpl John Ranahan, 1865
Pvt John Shivers, 1865
Pvt Henry A. Thompson, 1865 

USS Mississippi
Sgt Pinkerton R. Vaughn, 1863

USS Nashville
Pvt Oscar Wadsworth Field, 1898
Pvt Joseph John Franklin, 1898
Sgt Philip Gaughan, 1898
Pvt Frank Hill, 1898
Pvt Michael Kearney, 1898
Pvt Pomeroy Parker, 1898
Pvt Joseph Francis Scott, 1898

US Flagship Newark
Cpl Edwin Nelson Appleton, 1900
Pvt James Burnes, 1900
Pvt William Louis Carr, 1900
Pvt Daniel Joseph Daly (1st Award), 1900
Pvt Louis Rene Gaiennie, 1900
Pvt Henry William Heisch, 1900
Drummer John A. Murphy, 1900
Pvt William H. Murray (Served under the name Henry W. Davis), 1900
Pvt Harry Westley Orndoff, 1900
Cpl Reuben Jasper Phillips, 1900
Pvt France Silva, 1900
GySgt Peter Stewart, 1900
Pvt Frank Albert Young, 1900
Pvt William Zion, 1900

USS Oneida
Sgt James S. Roantree, 1864

USS Oregon
Pvt Erwin Jay Boydston, 1900
Cpl John Olof Dahlgren, 1900
Pvt Harry Fisher (Real name was Franklin J. Phillips), 1900
Pvt William Charlie Horton, 1900
Pvt Martin Hunt, 1900
Pvt Albert Moore, 1900
Pvt Herbert Irving Preston, 1900
Pvt David John Scannell, 1900
Pvt Oscar J. Upham, 1900
Sgt Edward Alexander Walker, 1900

USS Petrel 
Pvt Louis Fred Thies (Name later changed to Pfeifer), 1901

USS Philadelphia
Sgt Bruno Albert Forsterer, 1899
Pvt Henry Lewis Hulbert, 1899
Sgt Michael Joseph McNally, 1899

USS Plymouth
Cpl James A. Stewart, 1872

USS Richmond
Sgt James Martin, 1864
Sgt Andrew Miller, 1864
Orderly Sgt David Sprowle, 1864

USS Ticonderoga
Sgt Richard Binder, Dec 1864-Jan 1865
Orderly Sgt Isaac N. Fry, 1865

USS Wabash
Cpl Andrew J. Tomlin, 1865

Constabulary Detachment
Cpl William Robert Button, 1919
Sgt Herman Henry Hanneken, 1919

Nicaraguan National Guard Detachment
Cpl Donald LeRoy Truesdale (Name later changed to Truesdell), 1932

Marine Barracks, Cavite, Philippine Islands
Capt Davis Dixon Porter, 1901

Marines Barracks, Pensacola, Florida
Pvt Albert Joseph Smith, 1921

Marine Embedded Training Team 2-8, Regional Corps Advisory Command 3-7
Cpl Dakota L. Meyer, 2009

1st Marine Battalion
Pvt John Fitzgerald, 1898 
Sgt John H. Quick, 1898

1st Regiment 
Capt Hiram Iddings Bearss, 1901
Sgt Harry Harvey, 1900
Sgt John Mapes Adams (Born George L. Day), 1900
Cpl Harry Chapman Adriance, 1900
Pvt Albert Ralph Campbell, 1900
Pvt James Cooney, 1900
Sgt Alexander Joseph Foley, 1900
Pvt Charles Robert Francis, 1900
Pvt Thomas Wilbur Kates, 1900
Pvt Clarence Edward Mathias, 1900
Sgt Clarence Edwin Sutton, 1900

1st Brigade
Maj Smedley Darlington Butler (2nd Award), 1915
GySgt Daniel Joseph Daly (2nd Award), 1915
Pvt Samuel Gross (Real name may have been Samuel Marguiles), 1915
Sgt Ross Lindsey Iams, 1915
1stLt Edward Albert Ostermann, 1915
Capt William Peterkin Upshur, 1915
Cpl Joseph Anthony Glowin, 1916

1st Marine Division
MajGen Alexander Archer Vandegrift, 1942

1st Raider Battalion
Maj Kenneth D. Bailey, 1942
Col Merritt Austin Edson, 1942

1st Reconnaissance Battalion
SSgt Jimmie Earl Howard, 1966
PFC Ralph H. Johnson, 1964

1st Engineer Battalion
PFC Jimmy W. Phipps, 1969

1st Marines
Cpl John Peter Fardy, 1945
PFC William Adelbert Foster, 1945
Pvt Dale Merlin Hansen, 1945
Cpl Louis James Hauge, Jr., 1945
Sgt Elbert Luther Kinser, 1945
Capt Everett Parker Pope, 1944
Cpl Charles Gene Abrell, 1951
PFC William Bernard Baugh, 1950
PFC Stanley Reuben Christianson, 1950
1stLt Henry Alfred Commiskey, Sr., 1950
PFC Edward Gomez, 1951
PFC Walter Carleton Monegan, Jr., 1950
Maj Reginald Rodney Myers, 1950
Capt Carl Leonard Sitter, 1950
Cpl Joseph Vittori, 1951
TSgt Harold Edward Wilson, 1951
GySgt John L. Canley, 1968
LCpl Emilio Albert De La Garze, Jr., 1970
Sgt Alfredo Gonzalez, 1968
PFC Gary Wayne Martini, 1967
Cpl William Thomas Perkins, Jr., 1967
PFC DeWayne T. Williams, 1968

2d Regiment
LtCol Wendell Cushing Neville, 1914

2d Advance Base Regiment
Maj Randolf Carter Berkeley, 1914
Maj Smedley Darlington Butler (1st Award), 1914
Capt Jesse Farley Dyer, 1914
Capt Eli Thompson Fryer, 1914
Capt Walter Newell Hill, 1914
Capt John Arthur Hughes, 1914

2d Raider Battalion
Sgt Clyde Thomason, 1942

2d Tank Battalion
Sgt Grant Frederick Timmerman, 1944

2d Marines 
1stLt William Deane Hawkins, 1943
Col David Monroe Shoup, 1943

3d Regiment
Maj Albertus W. Catlin, 1914
Maj George Croghan Reid, 1914

3d Amphibious Force
LCpl Miguel Keith, 1970

3d Raider Battalion
PFC Henry Gurke, 1943

3d Reconnaissance Battalion
LCpl Richard Allen Anderson, 1969
2dLt Terrence Collinson Graves, 1968
PFC Robert H. Jenkins, Jr., 1969
1stLt Frank Stanley Reasoner, 1969

3d Marines
PFC Leonard Foster Mason, 1944
Sgt Robert Allen Owens, 1943
PFC Luther Skaggs, Jr., 1944
Sgt Herbert Joseph Thomas, 1943
PFC James Anderson, Jr., 1967
PFC Bruce Wayne Carter, 1969
PFC Ronald L. Coker, 1969
SSgt Peter Spencer Connor, 1966
Cpl Robert Emmet O’Malley, 1965
LCpl William R. Prom, 1969

4th Regiment
1stLt Ernest Calvin Williams, 1916
1stSgt Roswell Winans, 1916

4th Tank Battalion
GySgt Robert Howard McCard, 1944

4th Marines
Cpl Richard Earl Bush, 1945
LCpl Jedh Colby Barker, 1967
PFC Douglas Eugene Dickey, 1967
Sgt Paul Hellstrom Foster, 1967
Capt Howard Vincent Lee, 1966
Capt James E. Livingston, 1968
Cpl Larry Leonard Maxam, 1968
SSgt John James McGinty III, 1966
Capt Robert Joseph Modrejewski, 1966
LCpl Joe C. Paul, 1965
Capt M. Sando Vargas, Jr. (Name officially changed to Jay R. Vargas), 1968

5th Marines
GySgt Louis Cukela (Awarded both an Army and Navy MOH), 1918
GySgt Ernest August Janson (Served under the name Charles F. Hoffman, Awarded both an Army and Navy MOH), 1918
Sgt Matej Kocak (Awarded both an Army and Navy MOH), 1918
Cpl Lewis Kenneth Bausell, 1944
Cpl Anthony Casamento, 1942
2dLt Carlton Robert Rouh, 1944
PFC Albert Ernest Schwab, 1945
Cpl Jack Arden Davenport, 1951
Cpl Duane Edgar Dewey, 1952
PFC Fernando Luis Garcia, 1952
1stLt Baldomero Lopez, 1950
PFC Alford Lee McLaughlin, 1952
PFC Whitt Lloyd Moreland, 1951
2dLt Raymond Gerald Murphy, 1953
PFC Eugene Arnold Obregon, 1950
PFC Robert Ernest Simanek, 1952
SSgt William Gordon Windrich, 1950
PFC Daniel D. Bruce, 1969
Sgt Rodney Maxwell Davis, 1967
Capt James Albert Graham, 1967
SSgt Allan Jay Kellogg, Jr., 1970
PFC Melvin Earl Newlin, 1967
Sgt Lawrence David Peters, 1967
LCpl Richard Allan Pittman, 1966

5th Pioneer Battalion

1stLt Harry Linn Martin, 1945

6th Marines
Pvt John Joseph Kelly (Awarded both an Army and Navy MOH), 1918
Cpl John Henry Pruitt (Awarded both an Army and Navy MOH), 1918
GySgt Fred W. Stockham, 1918
PFC Harold Glenn Epperson, 1944
PFC Robert Lee Wilson, 1944

6th Defense Battalion
1stLt George Ham Cannon, 1941

7th Marines
Sgt John Basilone, 1942
PFC Arthur J. Jackson, 1944
PFC John Dury New, 1944
Platoon Sgt Mitchell Paige, 1942
PFC Wesley Phelps, 1944
PFC Charles Howard Roan, 1944
Capt William Earl Barber, 1950
Pvt Hector Albert Cafferata, Jr., 1950
Cpl David Bernard Champagne, 1952
LtCol Raymond Gilbert Davis, 1950
SSgt Ambrosio Guillen, 1953
PFC John Doren Kelly, 1952
Pvt Jack William Kelso, 1952
SSgt Robert Sidney Kennemore, 1950
PFC Herbert A. Littleton, 1951
Sgt Daniel P. Matthews, 1953
Sgt Frederick William Mausert III, 1951
1stLt Frank Nicias Mitchell, 1950
2dLt George Herman O’Brien, Jr., 1952
Cpl Lee Hugh Phillips, 1950
Sgt James Irsley Poynter, 1950
2dLt George Henry Ramer, 1951
2dLt Robert Dale Reem, 1950
SSgt William Edward Shuck, Jr., 1952
SSgt Archie Van Winkle, 1950
SSgt Lewis George Watkins, 1952
PFC Oscar P. Austin, 1969
Col Donald Gilbert Cook, 1964-68
PFC Ralph Ellis Dias, 1969
LCpl James Donnie Howe, 1970
LCpl Jose Francisco Jimenez, 1969
Cpl Larry Eugene Smedley, 1967
LCpl Lester W. Weber, 1969
LCpl Roy Mitchell Wheat, 1967
LCpl Kenneth L. Worley, 1968
Cpl Jason Lee Dunham, 2004

8th Amphibious Tractor Battalion

PFC Richard Edward Kraus, 1944

9th Marines
2dLt John Harold Leims, 1945
Pvt Wilson Douglas Watson, 1945
Capt Louis Hugh Wilson, Jr., 1944
PFC Frank Peter Witek, 1944
1stLt Harvey Curtiss Barnum, Jr., 1965
2dLt John Paul Bobo, 1967
LCpl Thomas E. Creek, 1969
1stLt Wesley Lee Fox, 1969
Cpl William D. Morgan, 1969
LCpl Thomas P. Noonan, Jr., 1969
Sgt Walter K. Singleton, 1967
PFC Alfred M. Wilson, 1969
LCpl William Kyle Carpenter, 2010

10th Marines
PFC Harold Christ Agerholm, 1944

11th Marines 
Sgt James Edmund Johnson, 1950
2dLt Sherrod Emerson Skinner, Jr., 1952

15th Marines
Pvt Harold Gonsalves, 1945

18th Marines
1stLt Alexander Bonnyman, Jr., 1943
SSgt William James Bordelon, 1943 

21st Marines 
Cpl Hershel Woodrow Williams, 1945

22d Marines 
Maj Henry Alexius Courtney, Jr., 1945
Cpl Anthony Peter Damato, 1944
Cpl James L. Day, 1945

23d Marines 
PFC Richard Beatty Anderson, 1944
Sgt Darrell Samuel Cole, 1945
PFC Douglas Thomas Jacobson, 1945
Pvt Joseph William Ozbourn, 1944

24th Marines 
LtCol Aquilla James Dyess, 1944
Capt Joseph Jeremiah McCarthy, 1945
1stLt John Vincent Power, 1944
Pvt Richard Keith Sorenson, 1944

25th Marines
LtCol Justice Marion Chambers, 1945
Sgt Ross Franklin Gray, 1945

26th Marines 
Cpl Charles Joseph Berry, 1945
PFC William Robert Caddy, 1945
Capt Robert Hugo Dunlap, 1945
PFC Jacklyn Harrell Lucas, 1945
Pvt Franklin Earl Sigler, 1945
SSgt Karl Gorman Taylor, Sr., 1968

27th Marines
Platoon Sgt Joseph Rodolph Julian, 1945
PFC James Dennis La Belle, 1945
1stLt Jack Lummus, 1945
GySgt William Gary Walsh, 1945
PFC Robert C. Burke, 1968

28th Marines
Sgt William George Harrell, 1945 
Pvt George Phillips, 1945
PFC Donald Jack Ruhl, 1945
Cpl Tony Stein, 1945

29th Marines 
Pvt Robert Miller McTureous, Jr., 1945

Northern Bombing Group 
GySgt Robert Guy Robinson, 1918
2dLt Ralph Talbot, 1918

Observation Squadron 7-M 
1stLt Christian Frank Schilt, 1928

Marine Fighting Squadron 112
1stLt Jefferson Joseph DeBlanc, 1943

Marine Fighting Squadron 121
Capt Joseph Jacob Foss, 1942

Marine Fighting Squadron 124
1stLt Kenneth Ambrose Walsh, 1943

Marine Fighting Squadron 211
Capt Henry Talmage Elrod, 1941

Marine Fighting Squadron 212
LtCol Harold William Bauer, 1942

Marine Fighting Squadron 214
Maj Gregory Boyington, 1944

Marine Fighting Squadron 215
1stLt Robert Murray Hanson, 1944

Marine Fighting Squadron 221
1stLt James Elms Swett, 1943

Marine Fighting Squadron 223 
Maj John Lucian Smith, 1942

Marine Fighting Squadron 224
Maj Robert Edward Galer, 1945

Marine Scout Bombing Squadron 241
Capt Richard Eugene Fleming, 1942

Marine Medium Helicopter Squadron 263

PFC Raymond Michael Clausen, Jr., 1970

Marine Observation Squadron 6

Capt Stephen Wesley Pless, 1967